Kateřina Chadimová, Anna Milošič
8.12.2024

Graf měsíce: Výpadky léčiv v ČR

Přístup k léčivům je základním předpokladem k včasné a účinné terapii. V posledních letech se nejen v České republice stále více setkáváme s výpadky léčiv nebo s jejich úplným stažením z trhu, což u některých pacientů může mít vážné klinické dopady. Jedná se například o antibiotika, onkologická terapeutika, fibrinolytika, antipsychotika, antiepileptika či imunosupresiva. Nedostupnost léčiv také prohlubuje problém nákladové efektivity ve zdravotnictví, kdy v případě chybějícího léčiva je potřeba sáhnout po nákladnější alternativě, nebo, a to v horším případě, méně účinné.
Vizualizace
Mezinárodní srovnání
Ekonomie zdravotnictví
Analýzy

Evropa je dnes závislá na dodávkách léčivých přípravků a surovin pro jejich výrobu, včetně účinných látek (API = active pharmaceutical ingredient), z jiných částí světa, především Asie a USA. Problém nedostatku léčiv se v posledních letech prohlubuje, zvláště ho pak umocnila pandemie Covid-19, která ještě více poukázala na křehkost  farmaceutického a dodavatelského řetězce.

Dodavatelé léků mají v České republice povinnost hlásit veškerá obnovení, přerušení, ukončení a zahájení distribuce (Graf 1 ukazuje vývoj těchto hlášení od roku 2018). Na základě dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) lze pozorovat, že od roku 2022 se výrazně zvýšil právě počet hlášených přerušení léčivých přípravků, což představuje 57-66 % přerušení pro unikátní léčivé přípravky podle SUKL kódu (Graf 2). Nahlášené přerušení ale ještě neznamená, že lék je skutečně nedostupný na trhu.

Graf 1: Veškerá hlášení v databázi hlášení výpadků v letech 2018 - 2024
Graf 2: Hlášení v databázi hlášení výpadků unikátních léčiv v letech 2018 - 2024 (dle SÚKL kódu)

Nejčastějšími příčinami přerušení dodávek jsou výrobní důvody, následované důvody kapacitními a distribučními (Graf 3).

Graf 3: Důvody přerušení dodávek léčiv na český trh v letech 2019 - 2024

Z Grafu 4 lze vyčíst, že v hlášení SÚKL narůstá udání “Obchodních a marketingových důvodů” pro ukončení dodávek léčiv na český trh. V České republice je aktuálně 65 238 léčivých přípravků s platnou registrací, z toho je na trhu asi 9 063 (podle unikátního SÚKL kódu).

Graf 4: Důvody ukončení dodávek léčiv na český trh v letech 2019 - 2024

Generická a biosimilární léčiva mají nezastupitelnou roli v potřebném snižování nákladů ve zdravotnictví. A ačkoliv důvod nízké výše stanovené úhrady nepatří dle hlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mezi nejčastěji uváděné důvody ukončení dodávek na český trh, lze se domnívat, že tlak na stále nižší výši úhrady ze systému veřejného zdravotního pojištění podporuje nejen již zmíněný přesun výroby těchto léčiv mimo Evropu, ale má také vliv na obchodní strategii výrobce. A právě v uvádění “Obchodních a marketingových důvodů” pro stažení léčiva z trhu vidíme jasný narůstající trend v posledních letech.

Problém s nedostupností léčiv rezonuje v celé Evropě. Tento rok byla ustanovena Aliance pro kritické léčivé přípravky, jejíž členové se zavázali k aktivní spolupráci, která musí vést k vyšší bezpečnosti dodavatelských řetězců a větší jistotě v přístupu k léčivým přípravkům. Jedním z výsledků práce aliance by mělo být vytvoření Aktu pro kriticky důležité léčivé přípravky (Critical Medicines Act), který by měl pomoci v řešení nedostupnosti léčiv, přístupu k esenciálním léčivům a zajištění větší stability farmaceutického dodavatelského řetězce. 

Na českém území by s nedostupností a výpadky léčiv měla pomoci novela zákona o léčivech, které vešla v platnost v červnu tohoto roku. Ta ukládá výrobci povinnost dodávat léčiva na český trh ještě 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení či ukončení dodávek. SÚKL zároveň vyhodnotí informace o množství léčiv na trhu a dostupnosti alternativ a v případě, že aktuální dostupné množství nepokrývá potřeby pacientů, označí léčivo příznakem “omezená dostupnost”. U takovýchto léčiv je distributor povinen hlásit skladové zásoby a nebude smět zvýhodnit určitou lékárnu při dodávkách léčiv, což by mělo omezit vznik lokálních nedostupností. Lékárny budou rovněž mít povinnost nahlásit aktuální stav zásob léčivého přípravku s omezenou dostupností a současně ho budou moci objednávat v množství obvyklém pro danou lékárnu.

Zdroje:

  1. EAHP — European Association of Hospital Pharmacists
  2. shortages_survey_report_final.pdf
  3. https://www.eesc.europa.eu/en/our-work/opinions-information-reports/opinions/securing-europes-medicine-supply-envisioning-critical-medicines-act
  4. Compet
  5. Vláda schválila novelu zákona o léčivech, která zásadně pomůže odolnosti českého lékového trhu – Ministerstvo zdravotnictví
  6. IP_24_182_CS.pdf
  7. Commission launches the Critical Medicines Alliance to help prevent and address shortages of critical medicines - European Commission
Závěr
Stáhnout whitepapers
Stáhněte si whitepapers v .pdf podobě pro podrobnější informace na toto téma