© 2024 Iniciativa pro efektivní zdravotnictví
Téma zavedení daně za slazené nápoje je stále více předmětem zájmu tvůrců politik na celém světě pro její potenciál zlepšit zdraví populace a zvýšit příjmy země. Navíc mnohé studie ukazují, že daně z nápojů slazených cukrem (*SSB-sugar-sweetened beverages) zvyšují ceny a snižují prodej zdaněných nápojů a objevují se důkazy o přínosech pro zdraví. Zavedením SSB mohou země snížit spotřebu těchto nápojů a snížit s tím spojená rizika nadváhy, obezity, cukrovky či jiných chronických onemocnění.
Specifika tohoto daňového nástroje se v jednotlivých zemích liší. Zatímco některé státy se rozhodly zaměřit na ekonomické účinky daní SSB, jiné vysvětlily přijetí jako zdravotní opatření. V jiných zemích, např. v Německu, však převládla skepse ze strany některých odborníků (podpořená aktivním lobbyingem potravinářského průmyslu) a k zavedení takové daně zatím nedošlo.
Klíčová zjištění:
Zdanění SSB se může promítnout do vyšších cen sladkých nápojů a nižší poptávky či reakce výrobců snížením podílu cukru v produktech. Daně SSB tak mohou být win-win strategií: výhrou pro veřejné zdraví i veřejné příjmy.
Pro zvýšení úspěšnosti návrhu a implementace daní SSB doporučuje WHO konstruktivní spolupráci zákonodárců se zdravotnickými a finančními autoritami.
Zdroj mapy: Hattersley, L., & Mandeville, K. L. (2023). Global Coverage and Design of Sugar-Sweetened Beverage Taxes. JAMA Network Open, 6(3), e231412-e231412.
Přehled evidence od Světové banky
Mapu a komentář připravili Noemi Macko-Forgáčová a Jakub Hlávka